Ако искате да достигнете до нови клиенти за вашия бизнес през 2023 г., трябва да инвестирате във вашето онлайн присъствие.
Всеки ден хиляди хора търсят услуги и продукти в Интернет. Именно затова преминаването онлайн е една от опциите, които трябва да обмислите, като собственик на бизнес, който иска да расте. Инвестирайки в уеб сайта си, ще помогнете на бизнеса си в намирането на повече потенциални клиенти, което ще доведе до повече реализации.
В тази статия ще ви запознаем с някои от най-разпространените платформи за електронна търговия с отворен.
Какво е платформа за електронна търговия с отворен код?
Платформа за електронна търговия с отворен код е всяка платформа, която предоставя на своите потребители пълен достъп до своя изходен код, настройките на системата и пълен контрол върху дизайна и функционалността на онлайн магазина. Този тип софтуер е безплатен за изтегляне и използване.
Повечето платформи за електронна търговия с отворен код предлагат и възможността за добавяне на разширения (безплатни или платени), които дават на потребителите допълнителни функционални възможности.
Нека разгледаме 5 от най-добрите платформи за електронна търговия с отворен код, позовавайки се накритерии като сигурност, гъвкавост, вградени функционалности и мащабируемост.
5 най-добри платформи за електронна търговия с отворен код през 2023 г.
1. WooCommerce
Поради голямата аудитория от потребители, които използват WordPress, WooCommerce е една от най-популярните платформи за електронна търговия.
Като плъгин за WordPress, инсталирането, конфигурирането и стартирането на WooCommerce е лесна задача, благодарение на асистента за автоматична настройка. След това администраторът на сайта може да управлява всички настройки в онлайн магазина, като опции за плащане и доставка, наличности, отчети, поръчки, купони и т.н.
WooCommerce идва с всички основни функционалности за онлайн търговия, но ако все пак не намерите необходимата функция, можете да я добавите с използването на допълнително разширение, налично на пазара. Предлага удобно и лесно управление на поръчките, следене на наличности и различни анализи и отчети.
С използването на плъгини WooCommerce предоставя достъп до различни инструменти за сигурност, SEO оптимизация, маркетинг и други.
Предимства на WooCommerce:
- лесно инсталиране и настройка;
- множество разработени теми и безгранични опции за персонализиране;
- възможност за добавяне на допълнителни функционалности;
- максимална сигурност, благодарение на редовните актуализации на WordPress и WooCommerce;
- голяма общност от разработчици;
- добри възможности за мащабируемост;
- добри SEO възможности;
- API интеграции;
Недостатъци на WooCommerce:
- създаден като плъгин, не може да бъде използван в сайтове, които не са под WordPress;
- не се е съвместим с всяка тема за WordPress;
- понякога се изисква добавяне на платени разширения за допълнителни функционалности;
2. PrestaShop
PrestaShop е друга платформа за електронна търговия с отворен код, която също като WooCommerce се актуализира редовно и лесно може да се разширява с използването на добавки.
Платформата предлага множество функции за електронна търговия, като покупка и плащане на една страница, функции за кръстосани продажби и др. Потребителите на PrestaShop имат възможността да добавят допълнителни функции, включващи опции за плашане и доставка, администриране на магазина, дигитален маркетинг и др. Също както при WooCommerce, част от тези добавки са безплатни, а други трябва да се заплатят допълнително.
Предимства на PrestaShop:
- лесен за инсталиране;
- голяма библиотека с налични теми;
- удобен за използване и лесен за персонализиране;
- поддръжка на множество валути, езици и опции за плащане;
- голям избор от допълнителни функционалности;
Недостатъци на PrestaShop:
- недостатъчна онлайн документация и трудни за разбиране ръководства за работа;
- без техническа поддръжка от екипа на PrestaShop;
- в някои случаи се наблюдава бавно зареждане на страниците;
- ограничена мащабируемост;
3. Adobe Commerce
Adobe Commerce (по-рано Magento Source) е мощна, гъвкава и мащабируема платформа с отворен код. Създадена да работи с множество продукти и голям трафик, Adobe Commerce управлява повече от 200 000 корпоративни онлайн магазина по целия свят.
Базирана на PHP рамка, Adobe Commerce е платформата за електронна търговия, която позволява създаването на мащабируеми проекти. Системата предлага широк набор от функции и възможности, като вграден конструктор на страници, адаптивен дизайн, управление на каталози, опции за плащане и доставка и др.
Тъй като е наследник на Magento, за който е известно, че е насочен към разработчици, Adobe Commerce изисква добри технически умения. Обикновено разработката на онлайн магазин на Adobe Commerce изисква голяма инвестиция на време и знания, което оправдава високата цена.
Предимства на Adobe Commerce:
- поддръжка на разширения за обработка на плащания, управление на поръчки и комуникация с клиенти;
- възможности за добавяне на функционалности – избор между множество налични разширения;
- API интеграции;
- вградени SEO функции за оптимизация за търсачки
Недостатъци на Adobe Commerce:
- при версията с отворен код няма техническа поддръжка и липсват разширените функции, налични в Adobe Commerce, като B2B пакет, Adobe Cloud и други;
- по-голяма и сложна структура в сравнение с конкурентните продукти;
- изисква напреднали технически умения, което води до по-големи разходи за разработка;
- изисква стабилен специализиран хостинг сървър;
4. OpenCart
OpenCart е изключиелно популярна платформа за електронна търговия с отворен код, подкрепяна от професионалната общност. OpenCart идва с множество възможности за доставка, опции за плащане и предварително изградени теми. Платформата предлага удобен за потребителя интерфейс и възможност за избор измежду повече от 40 езика.
Бързата инсталация на OpenCart, поддръжката на различни функционалности и добавянето на разширения позволяват създаването на пълноценен онлайн магазин. Също като описаните по-горе платформи за електронна търговия, OpenCart може да се инсталира с едно кликване на повечето уеб хостинги, които предлагат автоматично инсталиране на приложения. OpenCart е лека система, която използва сравнително по-малко ресурси от Magento, но може да управлява определен брой потребители и е малко остаряла в сравнение с конкурентите.
Предимства на OpenCart:
- не изисква много технически познания;
- голям брой налични теми, от които можете да избирате;
- поддръжка множество езици и валути;
- добавяне на функционалности чрез множество безплатни и платени добавки;
Недостатъци на OpenCart:
- платформата изглежда леко остаряла в сравнение с конкурентите;
- ограничени маркетингови функции и SEO възможности;
- изискват повече персонализирани настройки;
- не се гарантират високи скорости;
5. Drupal
Drupal е друга популярна система за управление на съдържанието с отворен код и платформа за електронна търговия, предлагаща пълна административна система и широк набор от функции и услуги. Drupal предоставя на своите потребители различни методи за доставка и плащане, поддръжка на няколко валути, боравене с разписки за плащания и фактури.
Drupal лесно може да бъде персонализиран, за да отговаря на вашите нужди за електронна търговия. Можете да избирате от много различни теми, след което да персонализирате техния дизайн.
Drupal разполага със собствен механизъм за сигурност и помага на своите потребители в оптимизирането на уеб сайта за търсачките.
Предимства на Drupal:
- поддръжка на няколко онлайн магазина с различни видове продукти, отделни валути и процеси на плащане;
- бързодействие благодарение на вътрешното кеширане;
- редовни софтуерни актуализации;
- безупречна сигурност;
Недостатъци на Drupal:
- не толкова приятелски потребителски интерфейс;
- труден за овладяване – изисква познания по PHP, CSS и HTML;
- по-големи разходи за разработка;
- завишени системни изисквания;
Избор на най-подходящата платформа за електронна търговия
Както обсъдихме по-горе, повечето платформи за електронна търговия с отворен код предлагат на своите потребители възможността да изградят напълно персонализиран онлайн магазин, според техните нужди и предпочитания. Някои от тях могат да се използват от хора без умения в програмирането, докато други са насочени към опитни разработчици.
Изборът на платформа за електронна търговия е едно от най-важните решения, които ще трябва да вземете като собственик на бизнес за електронна търговия. Вземането на това решение зависи от възможностите с които разполагате, продуктите които предлагате и размера на вашия бизнес.
С други думи, преценете необходимоста от персонализиране, функции и мащабируемост на вашия бъдещ онлайн магазин. Ако управлявате малък или среден бизнес и искате да продавате своите продукти онлайн, избора на WooCommerce, OpenCart или PrestaShop ще отличен вариант за вас. От друга страна, за управлението на корпоративен бизнес, може да се нуждаете от системи като Adobe Commerce (Magento) или Drupal.